© Laurentii.be, 2026

 

Genealogie Laurentii

Numquam solus incedes

 

Inhoud (hoofdmenu)

 

·         Blog (deze reeks)

·         E-boeken (pdf)

·         Gezinsreconstructies (per gemeente)

·         Genealogie

·         Indices (zoekfunctie)

·         Startpagina (Home)

·         Thematisch

·         Verhalen (deze reeks)

·         Verwante families

________________________

Verwante stamlijnenontstaan

Voornaamste stamlijnen, datum ontstaan familiewapen is bij benadering

[*] rechtstreekse voorouders auteur

 

 Lauwens/ Lauwers Hombeek-Leest (Kleinbrabant)1568

 Lauwens/ Lauwers andere van voorouderlijke lijn1568

^

Afbeelding met symbool, embleem, wapen, clipart

Automatisch gegenereerde beschrijving1468 Lauwereyns van Watervliet

Afbeelding met tekst, symbool

Automatisch gegenereerde beschrijving 1300 Afbeelding met tekst, logo, symbool, tekenfilm

Automatisch gegenereerde beschrijving 1300 Afbeelding met symbool, embleem, wapen, insigne

Automatisch gegenereerde beschrijving1506  1540 Lauwereyns, Lauwerens, Lauwens, Lauwers

1571 Lauwers (graafschap Vlaanderen)

1550 Lauwers (Holland)

1636 Laureinsens

image0561464  Lauwereyns van Terdeghem

^

865-1247  Lauwereyns van Diepenhede (+ heren van Cadzand)

Afbeelding met symbool, embleem, wapen, clipart

Automatisch gegenereerde beschrijving1468 Lauwereyns van Watervliet

Afbeelding met tekst, symbool

Automatisch gegenereerde beschrijving 1300 Afbeelding met tekst, logo, symbool, tekenfilm

Automatisch gegenereerde beschrijving 1300 Afbeelding met symbool, embleem, wapen, insigne

Automatisch gegenereerde beschrijving1506  1540 Lauwereyns, Lauwerens, Lauwens, Lauwers

1571 Lauwers (graafschap Vlaanderen)

1550 Lauwers (Holland)

1636 Laureinsens

image0561464  Lauwereyns van Terdeghem

^

image006.jpg865-1247  Lauwereyns van Diepenhede (+ heren van Cadzand)

________________________

 

 

Blog/Verhalen – 1584 - Volkstelling in de stad Antwerpen

 

 

Al aan het einde van de 14e eeuw waren er sporen van naamgenoten in de stad Antwerpen[1]. De kaart rechts geeft een overzicht van de woonplaatsen die werden vermeld bij de volkstelling van 1584 in Antwerpen. Het ging om een "intra muros" volkstelling of een telling van personen die binnen de stadsmuren woonden op dat moment.

 

 

In de Kleine Kerkhofstraat ("Cleyne Kerckhofstraete") woonde Joos Lauwers , de eigenaar van het "Huis van Almarous" in de Eerste Wijk die onder de bescherming viel van het vendel (gewapende mannen of "gens d'armes") van kapitein Isaac Gherst. Joos was een koopman van 46 jaar oud. Van hem was een getuigenis genoteerd op 31 december 1576 over goederen die tijdens de Spaanse Furie waren geroofd van Boudewijne Bu(l)ens, de weduwe van Jacques De Vick[2]. Joos was in 1576 nog 38 jaar oud, en hij getuigde samen met lijnwadenier François Moens, 34, lakenbereider Roeland Tancre, 45, makelaar Jacques Denys, 32, en grofsmid Willem Henricxssen. De straat konden we nog niet precies alloceren op de hedendaagse kaarten van de stad Antwerpen. De straatnaam verdween, mogelijk bij de fusie met Wilrijk, waar een gelijknamige straat nog tot de dag van vandaag bestaat. "Almarous" moet een verwijzing naar de (Spaanse) bouwheer of de voormalige eigenaar van de woning zijn geweest.

 

Joos had een minder welstellende naamgenoot die aan de zuidkant van de Reyndersstraat ("Reynerstraete") huurde in het huis "den Rooden Leeuw". Deze Joos Lauwers  huurde van Jacques Van Thienen. Andere huurders waren Pieter Valesius, een boekenverkoper, die er samen met zijn vrouw huurde; Jacques Timmerman, Frederik Hickaert, een fluweelbewerker; Balthazar Van Labous, een metser die er samen met zijn vrouw huurde; Jan Do(u)ssi(j)n en nog zes weduwen met zes kinderen. Alles liet vermoeden dat het om vrouwen ging die hun man hadden verloren tijdens de onlusten van de beruchte "Spaanse Furie"[3]. We spraken hier toch al gauw van 20 personen die onder één dak woonden. De Leeuwenstraat gaf uit op de Reyndersstraat. Mogelijk had de naam van de woning - in een tijd dat huizen nog namen en geen nummers hadden - hiermee te maken. Een geklasseerd huis met deze naam bevond zich later in de Kloosterstraat in Antwerpen.

 

Om de hoek van 't Scheldeken woonde Jan Lauwers , een koopman van hooi. Hij huurde er samen met Hans Van 't Overdijck, een hooikoper, in het huis "'t Leeuwken". Verhuurder was Jan Kemp, en deze woonde op Sint-Jansvliet, een straat nabij 't Scheldeken die later werd gescheiden na de aanleg van de voetgangerstunnel van Sint-Anna. Vermoedelijk huwde Jan Lauwers twaalf jaar later, in 1608, in de Sint-Jacobskerk.

 

Aan de westzijde van de Lange Ridderstraat huurde officier Jacques Lauwers  een huis "In de Zwaene", naast de woning van de weduwe Snellincks. Dat was in de toenmalige parochie Sint-Andries en we vermoeden dat het hier om dezelfde Jacques Lauwers ging die rond deze periode in Antwerpen huwde met Margriet Huysaerts. Hun zoon Nicolaas Lauwers  zou bekendheid verwerven als burijngraveur die werkte voor de schilder Pieter Paul Rubens. Nicolaas graveerde ook naar Antoon van Dyck, Jacob Jordaens, Gerard Seghers, Abraham van Diepenbeeck en Erasmus Quellinus en hij leidde zijn zoon Koenraad Lauwers  op, en Nicolaas Pitau de Oude (1633-1671).

 

Aan de zuidzijde van de Zirkstraat ("Zierickstraet") huurde weduwe Jeanne "Janneken" Lauwers  met Jacques Lauwers , een marktkramer, in het huis "In Sint Anthonis". De verhuurster was de weduwe van Andries van Mosen en zij woonde zelf op de Vlasmarkt in het huis "Witten Coninck". Vermoedelijk was Jeanne een jonge oorlogsweduwe en zij hertrouwde vier jaar later in 1588 in de nabijgelegen Sint-Jacobskerk.

 

Het was niet precies duidelijk waar een naamgenoot Jacques Lauwers woonde. Deze Jacques huurde een zogenaamd voerhuis met de naam "Drie Hamerkens" van Adriaan Hendrickx. We weten enkel dat het huis viel onder het vendel van kapitein Cassier, dat Jacques pluimenbewerker was en dat hij eerder op 30 juni 1664 werd vermeld in de kerkboeken van Antwerpen bij de veroordeling tot een boete van 10 gulden. Onder de zogenaamde 'vendels' zochten heel wat vluchtelingen2 onderdak, zo ook ene Peter Laurens die met verschillende andere personen werd vermeld als huurder bij het vendel van Hans Vleeck aan de Kapel van Gratie. Dat was in de omgeving van de Keizerstraat, in wat later de Gratiekapelstraat werd genoemd.

 

Aan de Burggracht werd Huibrecht Lauwers  vermeld als eigenaar van het huis met de welluidende naam "In de Helle". Daar woonde ook de weduwe van Jan Laureyssen Afbeelding met tekst, symbool

Automatisch gegenereerde beschrijving, die eigenares was van een huis naast het huis "In De Clocke". Huibrecht Lauwers woonde zelf in Sint-Joris, in de omgeving van de zuidelijk gelegen Sint-Jorispoort, en hij verhuurde aan Pieter Goossens, een kuiper. Huibrecht was vermoedelijk in 1545 in de Sint-Jacobskerk gehuwd.

 

Het was niet precies duidelijk waar de toenmalige "Sweertstraete" lag. Aan de zuidkant was Koenraad Lauwers  eigenaar van het huis "In den Rooden Engel". Koenraad was goudslager en hij verhuurde het aanpalende huis aan arbeider en tapper Hans Van Valckenborg.

 

In de Kammenstraat ("Cammestraete") op de hoek van de Sleutelstraat ("Sloetelstraete") was Juliaan Lauwers  eigenaar van een huis "In de Golden Bock". Hij was temstmaker. Een temst (of teemst) was een roerzeef, een fijne zeef of vergiet. Het was een keukenhulpmiddel, vaak gebruikt om voedsel zoals moes of soep doorheen te ziften. In sommige regio's werd het als term voor een grote melkzeef gebruikt.

 

Aan de zuidkant van de Zwartzusterstraat ("Swertsusterstraet") huurde Pauwels Lauwers  in het huis "Sint Anthonis" van Hendrik Pelgrom (Pelgrims). Pauwels was een koopman in wol. Hij werd eerder vermeld op 27 mei 1567 toen hij borg stond voor een kousenmaker.

 

In de Keizerstraat ("Keyserstraet") ter hoogte van wat toen "den Borneput" heette, woonde Pieter Lauwers  naast de poort van een huis van Peter Van den Brande. Andere buren waren Gillebert Raes, Barbel Grootacken, Willem Dijck, Peter Dannet en Adriaan van Coelput (Koolput, Coolput).

 

Aan de Oude Korenmarkt ("Ouden Corenmerckt van 't Crieckstraetken tot Meulengat") was Gerard Laureys(sen)  slotenmaker en eigenaar van het huis "De Drie Konijntjes". Hij verhuurde aan Hans Andries Van den Bossche, een schoenmaker. Naar verluid was hij afkomstig van Erp(s). Hans Andries was mogelijk verwant met Jacques Van den Bossche, die in 1614 in Antwerpen Sint-Jacob zou huwen met Margriet Lauwens  Mayken’. De ondertrouw had plaats gevonden in 1613 in de parochie Sint-Jacob. Margriet Lauwens was gedoopt op 26 september 1588 in Mechelen Onze-Lieve-Vrouw als dochter van Peter Lauwens  en Johanna Tambuysers [ZIE HOM XII - 000187]. Jacques Van den Bossche was gedoopt in mei 1590 in Mechelen Sint-Rombout als zoon van Livien Van den Bossche en Sibille Van Caster. Maria Verpoorten was zijn doopmeter[4]. Hij trad in 1609 op als peter van Jacques Lauwens , een zoon van Peter Lauwens  en Elisabeth De Grauwe.

 

Oostelijk van een niet nader thuisgebrachte "Peerpotstraete" verhuurde Daniël Laureys  het huis "In de Kercke" aan lakenmeter Servaes Cuypers. Zelf woonde hij op de Wijngaardbrug ("Wijngaertbrug").

 

Het huis "De Oude Zwaan" werd gehuurd door Hermond Gijsbrechts, een barbier. Het huis daarnaast, dat eveneens viel onder het vendel van kapitein Busschot(s), werd gehuurd door Geert Laureys . De verhuurster was de weduwe van Henrik Hoons. De precieze locatie was niet bekend. Zo ook niet van het huis "In 't Fortuintje" dat bakker Christiaan Laureys  huurde van de weduwe van Koenraad Van Henselroey in het "Straetken".

 

In Klapdorp huurde Hans Laureys Afbeelding met tekst, symbool

Automatisch gegenereerde beschrijving een kamer in het huis "In Lubeck" van Adriaan Spelmans. De woning viel onder het vendel van kapitein Corneel Adriaensen en enkele andere huurders waren Willem Van Steenstraet en Frans De Vos.

 

Aan de westelijke zijde van 't Zand ("'t Sant") huurde kleermaker Hans Laureyssen Afbeelding met tekst, symbool

Automatisch gegenereerde beschrijving van de stad een woning boven het wachthuis aan het huis "In de Vergulde Zeepketel".

 

In de Israelietenstraat ("Israelstraete") huurde kousenmaker Hans Laureys  naast het huis "In de Lelieboom" van Engelbert Dilmans. De verhuurder was tavernier (herbergier) en woonde in "De Lelieboom".

 

Op de Paardenmarkt ("Peerdemerckt") huurden Marinus Laureys  een kamer van Jacques Bulteau, naast het huis "In de Fortuin", terwijl Willem Laureys  er eigenaar was van het huis "Royen Torne" en dit verhuurde aan Hans Mertens. Willems familienaam werd gespeld als Lauwen(s) op 25 mei 1577 in het certificatenboek toen hij op verzoek van koopman François Spierinck en Petro Yanes transport van goederen had uitgevoerd naar het huis "De Drie Kroontjes"[5].

 

Op de Oude Beurs ("Oude Borsse") was Willem Laureyssen Afbeelding met tekst, symbool

Automatisch gegenereerde beschrijving eigenaar van het huis "In Calie"[6].

 

 

 

Antwerpen Sint-Jacob

 

In die periode trok de buurt welgestelde burgers aan en die 'grandeur' van weleer was later nog te merken wanneer men de nabijgelegen huizen van Rubens (die er 25 jaar woonde met zijn gezin) of van burgemeester Nicolaas Rockox (1560-1640) aandeed.

 

Hoewel heel wat archieven werden verwoest tijdens de brand van het Antwerpse stadhuis, naar aanleiding van de Spaanse Furie van 1576[7], bleek uit parochieregisters uit deze eeuw dat familienaamgenoten die binnen de stadsomwallingen woonden tijdens deze eeuw vooral in de toenmalige parochies Sint-Jacob en Sint-Andries woonden. Zij waren vooral ambachtslui of kooplieden. ‘Sint-Jacob' bleef ook nadien de Antwerpse startplaats voor pelgrims op weg naar Santiago de Compostella.

 

De laatgotische kerk die gebouwd werd tussen 1506 en 1656 bezat een grootse kunstcollectie met namen als Jordaens, Rubens, Van Balen en de grafkapel van Peter Paul Rubens.

 

Sint-Jakob was de parochiekerk van Rubens. Hij huwde er en hij werd er begraven.

 

Foto: Onze-Lieve-Vrouwe kathedraal Antwerpen, zicht vanuit de KBC-toren[8].

 

Afbeelding onder: stadsplan van Antwerpen uit 1572[9]

 

 

The image depicts a detailed and intricate historical map of a densely populated urban area with a river running through it, surrounded by a number of ships and boats, and various buildings and structures.

Door AI gegenereerde inhoud is mogelijk onjuist.

 

 

 

 

 



[1] Zie poorters in Antwerpen vanaf 1395.

[2] Zie Spaanse Furie in Antwerpen in 1576.

[3] Zie Spaanse Furie in Antwerpen in 1576.

[4] Een tante Catherine Van den Bossche was omstreeks 1584 gehuwd met Michael Verpoorten en was omstreeks 1601 overleden aan de pest. Een zoon van deze tante, Corneel Verpoorten, was op 15 april 1606 in Mechelen gehuwd met Maria Lauwers  (Laureijs). Jacques Van den Bossche had een broer Peter die op 19 januari 1604 in Mechelen Sint-Rombout was gehuwd met Sarah Broers, een dochter van Adriaan Broers en Maria Van der Poorten (Verpoorten). Een zus Catherine Van den Bosch was in Antwerpen Sint-Jacob, rond dezelfde tijd als Jacques, gehuwd, met Corneel Huybrechts.

[5] Zie ook verhaal uit 1577.

[6] “In de Leeuwerik”

[7] Zie Spaanse Furie in Antwerpen in 1576

[8] Kaart bewerking (c) Google maps, 2012, onder gebruikslicentie - Scan stadsplan Antwerpen uit private collectie, onder Public Domain, 1572 - Foto Onze-Lieve-Vrouwekathedraal Antwerpen onder Creative Commons licentie CC-BY-SA 3.0, van Patrik Lauwens, 16 juni 2016.

[9] Detail van een stadsplan uit 1572 in "Civitas Orbis Terrarum" van Braun & Hogenberg