Afbeelding met tekening

Automatisch gegenereerde beschrijving

© Laurentii.be, 2026

 

Genealogie Laurentii

Numquam solus incedes

 

Inhoud (hoofdmenu)

 

·         Blog

·         Gezinsreconstructies (per gemeente)

·         Genealogie

·         Indices (zoekfunctie)

·         Thematisch

·         Verhalen (Lauwens en Van Praet)

·         Verwante families

________________________

Verwante stamlijnenontstaan

Voornaamste stamlijnen, datum ontstaan familiewapen is bij benadering

 

 Lauwens/ Lauwers Hombeek-Leest (Kleinbrabant)1568

 Lauwens/ Lauwers andere van voorouderlijke lijn1568

^

Afbeelding met symbool, embleem, wapen, clipart

Automatisch gegenereerde beschrijving1468 Lauwereyns van Watervliet

Afbeelding met tekst, symbool

Automatisch gegenereerde beschrijving 1300 Afbeelding met tekst, logo, symbool, tekenfilm

Automatisch gegenereerde beschrijving 1300 Afbeelding met symbool, embleem, wapen, insigne

Automatisch gegenereerde beschrijving1506  1540 Lauwereyns, Lauwerens, Lauwens, Lauwers

1571 Lauwers (graafschap Vlaanderen)

1550 Lauwers (Holland)

1636 Laureinsens

image0561464 Lauwereyns van Terdeghem

^

865-1247Lauwereyns van Diepenhede (+ heren van Cadzand)

________________________

 

 

© Foto stamboomschema Laurentii, 2012.

 

Verhalen – 1659 - De betwiste erfenis van Barbara Lauwers in Werchter

 

In een akte van 2 januari 1659 werd vermeld hoe Laureis Wouters en Adriaan Van Vecken, gehuwd met Katelijne Wouters, samen met Huibrecht De Cock en Librecht Vermeylen, gehuwd met Maeyken De Kock, aanspraak maken op een deel van de erfenis van Barbara Lauwers . Het was niet de eerste keer dat de erfenis ter sprake kwam. Die had ook al eens ter discussie gestaan in 1625[1].

Barbara Lauwers  was gehuwd geweest met Peter De Cock, en was nadien hertrouwd met Laureis Wouters. Het was geen eenvoudig verhaal: "Lauwereys Wouters en Adriaan Van Vecken x Catlijn Wouters, Huybrecht De Cock met Liberecht Vermeylen x Maeyken De Kock, die 64 gld. trekt van een versterf van 50 gld. kapitaal, die de vs. Catlijn Wouters verstorven zijn uit hoofde van Barbara Wouters (= Lauwers), hun moeder, die te voren was gehuwd met Peeter De Cock haar eerste man en daarna hertrouwd met Lauwereys Wouters, uit een som van 200 gld., waarvan Huybrecht en Maieken de Cock de resterende 150 gld. verkrijgen samen met de 50 van Catlijn Wouters die meenden dat zij geen pretentie had". "Pretentie" had hier niet de betekenis van 'ijdelheid', maar het duidde er op dat de aanspraak die zij maakten, werd betwist. 

Maria ‘Maeyken’ De Cock was een dochter uit het eerste huwelijk van Barbara en zij was op 27 juli 1643 in Werchter gehuwd met de vermelde Librecht Vermeylen. Bij het doopsel van hun eerste kind trad Peter Lauwens  op als peter. Bij een tweede kind was Elisabeth Lauwens  meter, en Maria Lauwens  was meter van een vijfde kind.

Er waren meerdere verwantschappen tussen de families De Cock, Van Tongel(en), Van Roost, Van (Der) Vecken en Wouters. Huibrecht De Cock was mogelijk een andere zoon.

Maria ‘Maeyken’ De Cock, de dochter uit het eerste huwelijk van Barbara, betwistte dat Katelijne Wouters, een kind uit het tweede huwelijk van Barbara (vermeld met haar man Adriaan Van Vecken en haar vader Laureis Wouters, de weduwnaar van Barbara uit het tweede huwelijk) aanspraak kon maken op een deel van de erfenis van haar natuurlijke vader Peter De Cock.

Bovenop de 150 gulden die zij al verkreeg, eiste zij de 50 gulden op die aan Katelijne Wouters ging toekomen. De kwestie was merkwaardig genoeg al aan bod gekomen kort nadat Maaikes moeder Barbara Lauwers was hertrouwd met Laurent Wauters, zo'n 35 jaar eerder. Katelijne Wouters, wiens naam ook als Katrien Wauters werd vermeld, was op 19 november 1656 nog meter geworden van Gielis Vermijlen, een zoon van haar stiefzus Marie De Cock en Librecht Vermijlen.

 

Verhalen – 1672 - Een voorhuwelijks akkoord met de jonge (?) bruid (Werchter)

 

Katrien Ingelborgs was jong gehuwd met Peter Lauwens  op 14 juni 1655 in Werchter. Het gezin had vijf kinderen, waarvan de jongste werd geboren op 10 juli 1671. De vader, Peter, overleed evenwel kort nadat haar laatste zwangerschap bekend was, op 22 maart 1671. Het moet niet eenvoudig geweest zijn voor Katrien, zwanger van haar vijfde kind en moeder van vier kinderen tussen de 3 en de 14 jaar, om weduwe te worden.

De toen 24-jarige Remi Schrijns deed haar een huwelijksaanzoek, en samen met zijn vader Willem Schrijns kwam hij met Katrien Ingelborgs, haar broer Librecht Ingelborgs, en met Jan Vleminckx (schoonbroer) en Antoon Lauwens , tot een voorhuwelijks akkoord om geschillen te voorkomen over de drie voorkinderen van haar eerste man (waarvan op dat moment vermoedelijk twee overleden). Katrien moet flink ouder geweest zijn dan haar kersverse echtgenoot, en toch maakte de akte van 21 februari 1672 gewag van "den jongen bruijd". Zij moet er dus jong hebben uitgezien voor haar leeftijd. Zij was vermoedelijk geboren omstreeks 1632 als dochter van Willem Ingelborchs en Margriet Goris alias Bruers en ongeveer 40 jaar oud.

Mogelijk was het een verwijzing naar de bruidegom en had de vermelding geen uitstaans met haar voorkomen. Remi Schrijns en Katrien Ingelborgs kregen op 31 december 1673 in Werchter een dochter, Katrien, en als getuigen trad Jan Worteleers op met Marie Van Leemput namens Katrien des Mares.

Eerder op 13 februari 1672, was Marie Van Eycken, de weduwe van schoonvader Peter Lauwens , bijgestaan door haar zoon Antoon  die woonde in Rotselaar, overeengekomen dat Katrien als moeder van drie jonge kinderen alle goederen zou toekomen wanneer Marie Van Eijcken zou komen te sterven, omdat de opvoeding van kinderen nu eenmaal een kostelijke aangelegenheid was ("dieselve kinderen moeten opgevoet worden en de veel sullen costen alvoorens self hunnen cost weerdt (te) sijn"). Toen Katrien Ingelborgs een relatie aanging met Remi Schrijns, werden voorwaarden gesteld voor de erfenisregeling voor wijlen haar echtgenoot Peter Lauwens  [zie verder]. Marie Van Eycken zou twee jaar later in tragische omstandigheden om het leven komen [zie verder].

image009.jpg

 

Verhalen – 1674 - Marie Van Eycke, de echtgenote van Peter Lauwens, verdronk op tweede kerstdag in de Demer (Werchter)

 

image007.jpgOp tweede kerstdag 1674 kwam Marie Van Eycke, de weduwe van Peter Lauwens , in tragische omstandigheden om het leven.

De meier noteerde die dag, met schepenen Jan Van Langendonck en Willem De Wijngaert, dat zij zich naar Marie Van Eijcken hadden begeven, die verdronken was gevonden. Zij was dezelfde dag naar de Onze-Lieve-Vrouwekapel in Werchter gebracht door enkele schippers die haar lijk hadden opgevist.

Foto: De monding van de Demer (links) in de Dijle (rechts) in Werchter [Foto onder Creative Commons licentie CC BY-SA 3.0, Boerkevitz, 2006 (Bron: Wikimedia)].

 

Het zag er naar uit dat Marie van plan was geweest naar Rotselaar te gaan om haar zoon Antoon Lauwens  te bezoeken. Antoon Lauwers was op 9 april 1668 in Rotselaar gehuwd met Jeanne Vanden Panhuijsen. Antoon woonde in de buurt van het veer van 't Hoogland, nabij Aart Goossens en Marie Peeters.  Het onderzoek dat volgde, behandelde de zaak als een verdacht overlijden. Er werden getuigen verhoord, elke verdenking van schuldig verzuim kwam aan bod, en er vond een buurtonderzoek plaats.

Aart Goossens verklaarde onder ede dat hij noch aan het water, noch aan de veerpont iemand had zien zitten of staan en dat hij dat ook niemand had horen zeggen. Ook François Valckeneers en zijn echtgenote Marie Luyten werden verhoord, maar zij hadden niemand gezien die leek op de verdronken vrouw.

Ook ten huize van Aart Crabbé werd afgestapt, want die had vier tot vijf dagen tevoren Marie Van Eycken in de herberg "het Zeker Genot" horen zeggen dat zij rond kerstmis ("met de kersheijlige dagen") haar zoon Antoon in Rotselaar wilde gaan bezoeken. Ook Peter Wouters, zoon van Aart Wouters, werd bevraagd met zijn echtgenote Barbara en dochter. Zij hadden geen verklaring, al dacht Barbara iemand gezien te hebben in de omgeving van de schuit (veerboot), maar zij had aangenomen dat het haar dochter was. De dochter bleek het niet te zijn geweest, en dus bleef in het ongewisse wie zij daar hadden gezien.

Het was niet duidelijk of Katrien Ingelborgs daarbij in beeld kwam als verdachte, gezien haar belang in de erfenis van haar schoonmoeder. Zij was in februari 1672 in Werchter een relatie begonnen met Remi Schrijns en er was een voorhuwelijks akkoord gesloten op 28 februari 1672 om te voorkomen dat de voorkinderen uit het huwelijk met Peter Lauwens  zouden worden benadeeld [zie hoger] De goederen uit de erfenis van Marie Van Eijcken zouden haar alsnog worden toegewezen. Catherine Ingelborgs had al in 1673 een kind met Remi Schrijns[2], maar het koppel huwde pas op 3 februari 1674 in Werchter[3].

 

 

 

 

 

 

 



[1] Zie verhaal 1625 – “Lauwers bij de erfenisregeling van een half dagwand beemden in Bexembroeck (Rotselaar)”

[2] Dochter Catherine Ingelborgs (Ingelborchs) was gedoopt op 31 december 1673 in Werchter en was net een jaar oud toen Marie Van Eycke verdronk. De laatste was gedoopt op 4 september 1647 in Werchter, was ongeveer 15 jaar jonger dan de moeder, en zou omstreeks 1683 hertrouwen met Margriet Van Avondt.

[3] Sommige bronnen vermeldden 28 februari 1672 als jaar van het huwelijk, maar dat moet de ondertrouw (voorhuwelijkse geloften) zijn geweest.