Afbeelding met tekening

Automatisch gegenereerde beschrijving

© Laurentii.be, 2026

 

Genealogie Laurentii

Numquam solus incedes

 

Inhoud (hoofdmenu)

 

·         Blog

·         Gezinsreconstructies (per gemeente)

·         Genealogie

·         Indices (zoekfunctie)

·         Thematisch

·         Verhalen (Lauwens en Van Praet)

·         Verwante families

________________________

Verwante stamlijnenontstaan

Voornaamste stamlijnen, datum ontstaan familiewapen is bij benadering

 

 Lauwens/ Lauwers Hombeek-Leest (Kleinbrabant)1568

 Lauwens/ Lauwers andere van voorouderlijke lijn1568

^

Afbeelding met symbool, embleem, wapen, clipart

Automatisch gegenereerde beschrijving1468 Lauwereyns van Watervliet

Afbeelding met tekst, symbool

Automatisch gegenereerde beschrijving 1300 Afbeelding met tekst, logo, symbool, tekenfilm

Automatisch gegenereerde beschrijving 1300 Afbeelding met symbool, embleem, wapen, insigne

Automatisch gegenereerde beschrijving1506  1540 Lauwereyns, Lauwerens, Lauwens, Lauwers

1571 Lauwers (graafschap Vlaanderen)

1550 Lauwers (Holland)

1636 Laureinsens

image0561464 Lauwereyns van Terdeghem

^

865-1247Lauwereyns van Diepenhede (+ heren van Cadzand)

________________________

 

 

Kaart bewerking van © Google maps, 2012, onder gebruikslicentie. - Scan ets uit private collectie, Jan Luyken, 1711 (origineel onder Public Domain).

 

Verhalen – 1592 - Gielis Lauwers en Katelijne De Mul en de erfenis van Jan De Mul in Liezele

 

 

Op 29 maart 1592 werd een verklaring genoteerd van Gielis Lauwers  en zijn echtgenote Katelijne De Mul (’s Muls, De Mol) namens de erfgenamen van Jan De Mul (De Mol), de vader van Katelijne. Zij bevestigden dat Jan De Mul en echtgenote Zegerijne Blesers op 1 februari 1574 land in 'Daesbroecken' hadden gekocht van wijlen Jan Gommerbach en juffrouw Anna Van der Capellen.

 

Deze laatsten hadden de grond verworven via Gommaar van Gillis Stallaert, en verkochten ten behoeve van de zonen van Jaak en juffrouw Anna Gommerbach en van hun grootmoeder Anna Van der Capellen.

 

Gielis Lauwers was in Liezele gehuwd met Katelijne De Mul. Hij was er pachter, was een zoon van Zeger Lauwers  en van Katelijne Buelens en een kleinzoon van Jan Lauwers  en Johanna Nettens[1]. Zijn zoon Adriaan Lauwers  was smid en   in Liezele en huwde (1) op 4 oktober 1626 in Puurs met Anna Meeus, een dochter van Joos Meeus en Amanda Lauwers , en (2) hertrouwde op 5 oktober 1634 in Liezele met Anna De Neve. Deze Lauwers huwden in Liezele en omgeving onder meer met de families Boots (Boodts), De Laet, De Maeyer (De Maeijer, De Mayer), De Potter, De Saeger, De Smet (Smets), De Vroede, Geerts, Lemmens, Mertens, Robberechts, Sleebus, Van Aken, Van Assche, Van Ingelghem, Verelst, Verhasselt en Verhavert.

 

Katelijnes vader Jan De Mul was vermoedelijk een zoon van Hendrik De Mul en Katelijne Meysmans die vermeld werden in Liezele in november 1570.

 

image008.jpg

 

 

Liezele (Puurs-Sint-Amands)

 

Liezele lag van oudsher aan de Kleine Molenbeek tussen Puurs, Oppuurs, Lippelo, Breendonk en Willebroek, en het was een zelfstandige gemeente tot de fusie met Puurs-Sint-Amands in 1977. De plaats werd volgens archeologische vondsten al bewoond in de IJzertijd en de Romeinse tijd, en het eerste spoor van een nederzetting was een waterput uit de 10e eeuw die naast de recente kerk werd gevonden in 2006 bij de afbraak van de brouwerij Huyghe, tot 1999 Villers, tot 1988 Van Assche. Het dankte zijn naam aan de tweede Frankische kolonisatieperiode in de 6e eeuw, en de eerste schriftelijke vermelding van de nederzetting dateerden uit 1046, toen de parochie werd vermeld, en uit 1139 toen de plaatselijke kapel, voorloper van de kerk, werd toegewezen aan de abdij van Affligem door de bisschop van Kamerijk. De heren van Grimbergen en de hertogen van Brabant oefenden het wereldlijk gezag uit tot 1630.

 

Alleszins gekend was het nabijgelegen domein ‘Ter Bollen’ aan beide zijden van de Molenbeek, bekend vanaf de 8e eeuw, dat omstreeks 1592 onder de namen ‘Thuys mette clooten’ hof ‘hof te Voorder’ of ‘Hemelreyck’ was gekend nabij een doorwaadbare plaats in de Molenbeek. Dat was ook een vindplaats van archeologische vondsten uit de IJzertijd en de Romeinse tijd in 2013-2018.

 

Van het dorp zoals Gielis Lauwers  en Katelijne De Mul het kenden, bleef niet veel bewaard. Het was een dorp van broeken en donken, heide, weiden en bossen, bekend als het ‘beemdendorp’ tot de ontginning van het heidegebied. De parochie was sinds 1138 gewijd aan Onze-Lieve-Vrouw Hemelvaart, en restanten van de kerk uit 1592 waren in 1914 vernield en in 1923-1925 vervangen door een nieuwe kerk gewijd aan Sint-Jozef. Pas in 1636 werd de Schemelbertmolen opgericht door Ferdinand le Cocq, de heer van Liezele. Tussen 1815 en 1834 viel de oude molen twee keer ten prooi aan brand, een scenario dat zich herhaalde in 1914. Pas in 1643 kreeg de oorspronkelijke, in de 19e eeuw herbouwde, Onze-Lieve-Vrouw ter Koortskapel vorm.

 

 

Andere posts over Liezele

 

1573 – Hendrik Van Aken, burgemeester van Liezele, en Anna De Huysheere

1719 - Barbara Lauwers  huwde op 3 mei 1719 in Liezele Onze-Lieve-Vrouw Hemelvaart met Laurent Matens

1758 - Johanna Lauwers  huwde op 21 oktober 1758 in Liezele met Frans Steen

1813 - Frans De Wachter huwde op 21 oktober 1813 in Liezele met Maria Lauwens .

1917 - Maria Cools in de meisjesschool in Liezele

1920-1940 – 10 generaties Cools (Liezele, Puurs)

1932 - Van Praet - Cools in Liezele

1957 – Willem Lauwens , Chiro leider op kamp aan het Schemelbert in Liezele

1959 – Huwelijk Willem Lauwens  en Georgette Van Praet in Liezele

1959 - Stamlijn Van Praet (Liezele, Puurs)

2023 – Springen in de tijd, de kracht van verbeelding (Liezele/ Oxdonk/ Berlaar)

 

 

 

 

Verhalen – 1609 - Voor het gerecht gedaagd wegens het "voorzetten van vlees op een feestdag"

 

 

image009.jpgEen verwante van Maria Zegers, die op 12 juli 1620 in Sint-Amands gehuwd was met Laurent Lauwers , was Agnes Zegers. Agnes was herbergierster naast de kerk in Puurs. Zij werd op 15 juli 1609 voor het gerecht gedaagd omdat zij op woensdag 'van Kwatertemper' aan Peter Meyskens vlees had voorgeschoteld. Quatertemperdagen waren traditionele rooms-katholieke dagen van bezinning, gebed en vasten die vier keer per jaar plaatsvonden, volgens het ritme van de wisseling van de seizoenen. Ze vielen op een woensdag, vrijdag en zaterdag. De naam kwam van het Latijnse quattuor tempora, de vier jaargetijden.

 

De feiten moeten zich hebben voorgedaan op woensdag 10 juni 1609, een quatertemperdag na Pinksteren. Het consumeren van vlees op zo’n dag, was in die tijd een ernstige overtreding op het voorgeschreven sacramenteel leven.

 

Agnes Zegers verdedigde zich door te zeggen dat zij dat uit medelijden had gedaan. Peter Meyskens was ongeveer 77 jaar oud, en was vermoeid teruggekeerd van een reis naar Holland. Uiteindelijk vroeg Agnes Zegers vergiffenis voor deze fout (...).

 

Afbeelding: de vleeskuip als bewaarplaats, ets van Jan Luyken in 1711

 

 

 

 

 

 

 



[1] Jan Lauwers was een zoon van Gielis Lauwers, de meier van Merode, en Christine De Beckere en was een kleinzoon van Jan Lauwers en Maria ’s Cocx [zie ook vermelding van Gielis Lauwers bij de meiseniers in 1482].